statut

Jaworzno dnia 15.03.2024 roku.

STATUT SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „ENERBUD” W JAWORZNIE

I. POSTANOWIENIA WSTĘPNE

§ 1

1. Nazwa spółdzielni brzmi: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Enerbud” w Jaworznie.
2. Siedzibą Spółdzielni jest Jaworzno.
3. Czas trwania Spółdzielni jest nieograniczony.
4. Spółdzielnia posiada osobowość prawną.

§ 2

Spółdzielnia prowadzi działalność samodzielnie na podstawie ustawy – Prawo Spółdzielcze, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, innych ustaw oraz zarejestrowanego statutu.

§ 3

W zakresie nieuregulowanym w niniejszym statucie stosuje się przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.).

§ 4

1. Spółdzielnia może przystępować do organizacji społecznych i występować z nich.
2. Spółdzielnia może zakładać i przystępować do spółdzielczych związków rewizyjnych i gospodarczych.

II. PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI SPÓŁDZIELNI

§5

1. Celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin, budowa domów jednorodzinnych i ustanawianie na rzecz członków ich odrębnej własności, zarządzanie nieruchomościami (bądź ich częściami) wspólnymi członków oraz własnymi nabytymi na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
2. Przedmiotem działalności Spółdzielni jest:
– realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków – K PKD 41.10.Z,
– roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych – K PKD 41.20.Z,
– wynajem lub zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – K PKD 68.20.Z,
– zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie – K PKD 68.32.Z.
– budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu – K PKD 41.10.Z, 68.10.Z,
– wykonywanie działalności jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13 f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne w zakresie:
• wytwarzania energii elektrycznej – K PKD 35.11.Z,
• przesyłania energii elektrycznej – K PKD 35.12.Z,
• dystrybucji, obrotu, magazynowania, zużywania energii elektrycznej – K PKD 35.13.Z,
• agregacji, sprzedaży, handlu energią elektryczną – K PKD 35.14.Z,
• realizacji przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej – K PKD 74.90.Z
3. Spółdzielnia może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu o którym mowa w ustępie 1.
4. Do domów jednorodzinnych stosuje się przepisy statutu dotyczące lokali.

III. CZŁONKOWIE

§6
1. Członkiem spółdzielni jest osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych albo miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych:
1)     której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
2)     której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3)     której przysługuje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
4)     której przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą własności”; lub
5)     będąca założycielem spółdzielni.

2. Członkami spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu.
3. Członkiem spółdzielni jest osoba prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ekspektatywa własności lub będąca założycielem spółdzielni. Osobie tej nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
4. Członkiem spółdzielni może być osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Przepis art. 16 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze stosuje się odpowiednio. Osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu, zachowuje członkostwo w Spółdzielni.

§7

Członkostwo w Spółdzielni powstaje z chwilą:
1) nabycia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
2) nabycia ekspektatywy własności;
3)     zawarcia umowy nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
4)     zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli członkostwo nie zostało nabyte wcześniej;
5)     wpisania spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku osób będących założycielami spółdzielni.

§8

1. Prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w Spółdzielni są dla wszystkich członków równe.
2. Członek spółdzielni ma prawo do:
a) uczestniczenia w walnym zgromadzeniu;
b) wybierania i bycia wybieranym do organów Spółdzielni;
c) otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i
protokołów obrad organów Spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań
finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez Spółdzielnię z osobami
trzecimi;
d) żądania rozpatrzenia przez właściwe organy Spółdzielni wniosków dotyczących
jej działalności;
e) udziału w nadwyżce bilansowej;
f) świadczeń Spółdzielni w zakresie jej statutowej działalności.
3. Koszty sporządzania odpisów i kopii dokumentów, o których mowa w § 8 ust. 2 lit. c), z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie.
4. Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów Spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe udostępnione są na stronie internetowej Spółdzielni.
5. Spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem Spółdzielni i przez to wyrządzi Spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez Spółdzielnie z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie Spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.
6. Członkowi Spółdzielni przysługują również inne prawa określone w ustawie lub w statucie.
7. Członek Spółdzielni ma obowiązek:
a) przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich
regulaminów;
b) dbania o dobro i rozwój spółdzielni oraz uczestniczenia w realizacji jej zadań
statutowych;
c) dbania o czystość i porządek miejsc przeznaczonych do wspólnego korzystania
na terenie Spółdzielni;
d) wnoszenia wkładów budowlanych w wysokości i terminach określonych w
umowie o budowę lokalu
e) wnoszenia innych opłat na fundusze Spółdzielni określonych w uchwałach Rady
Nadzorczej i Regulaminie Gospodarki Finansowej.
f) wskazania adresu zamieszkania oraz adresu korespondencyjnego.
8. Zmiana sposobu korzystania z całego domu jednorodzinnego, w szczególności zmierzająca do rozpoczęcia działalności gospodarczej kolidującej z mieszkalnym (zamkniętym i strzeżonym) charakterem terenu Spółdzielni, wymaga zgody walnego zgromadzenia członków Spółdzielni. Jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie domu jednorodzinnego miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni, osoby te obowiązane są do pisemnego powiadomienia Spółdzielni o tej czynności.
9. Prowadzenie działalności, o której mowa w pkt 8 bez zgody Spółdzielni stanowi podstawę do wykluczenia z członkostwa w Spółdzielni.
10. Zasady porządku na terenie osiedla Spółdzielni określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.

§9

1. Członkowie Spółdzielni, którym przysługują prawa odrębnej własności domów jednorodzinnych, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych w częściach przypadających na ich działki, oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni przez uiszczanie opłat.
2. Osoby nie będące członkami Spółdzielni, którym przysługują prawa odrębnej własności domów jednorodzinnych, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich działki, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie Spółdzielni.
3. Za opłaty, o których mowa w ust. 1-2, odpowiadają solidarnie z członkami Spółdzielni, lub osobami nie będącymi członkami Spółdzielni, którym przysługują prawa do domów jednorodzinnych, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.
4. Odpowiedzialność osób, o których mowa w ust. 6, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z domu.
5. Opłaty, o których mowa w ust. 1-4, wnosi się co miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca.
6. Opłaty, o których mowa w ust. 1-2, przeznacza się wyłącznie na cele określone w tych przepisach.
7. Spółdzielnia jest obowiązana, na żądanie członka spółdzielni oraz właściciela domu nie będącego członkiem spółdzielni lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, przedstawić kalkulację wysokości opłat.
8. O zmianie wysokości opłat Spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, o których mowa w ust. 1-2, co najmniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
9. W przypadku zmiany wysokości opłat na pokrycie kosztów niezależnych od Spółdzielni, w szczególności energii, gazu, wody oraz odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, o których mowa w pkt 1- 2, co najmniej na 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
10. Osoby, o których mowa w pkt 1-2 mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na Spółdzielni.
11. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom domów proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej.
12. Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia przeznacza zgodnie z zapisem § 5 ust. 3 Statutu.

§10

1. Opłaty, o których mowa w § 9 pkt 1-4 obejmują koszty administracyjne funkcjonowania Spółdzielni /osobowe i rzeczowe/ oraz koszty eksploatacyjne utrzymania części wspólnych nieruchomości przeznaczonych do korzystania przez właścicieli domów w szczególności budowy i utrzymania ciągów pieszo-jezdnych, placów zabaw, skwerów, ogrodzenia osiedla i jego strzeżenia, ponadto podatku od nieruchomości.
2. Wysokość opłat na dany rok, o których mowa w pkt 1 jest ustalana na podstawie rozliczenia kosztów za rok poprzedni.
3. Szczegółowe zasady rozliczania kosztów administracyjnych i eksploatacji oraz ustalania wysokości opłat na dany rok kalendarzowy, o których mowa w pkt 1 uchwala Rada Nadzorcza.
4. Od nie wpłaconych w terminie należności, o których mowa w § 9 pkt 1-2 Spółdzielnia pobiera odsetki ustawowe.

§11

W razie otwarcia likwidacji w ciągu sześciu miesięcy lub wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do Spółdzielni, obowiązany jest on wobec Spółdzielni do uczestnictwa w pokrywaniu jej strat tak, jak gdyby był nadal członkiem.

§12


Zarząd Spółdzielni prowadzi rejestr członków zawierający ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania, wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, wysokość wniesionych wkładów, ich rodzaj, jeżeli są to wkłady niepieniężne, zmiany tych danych, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania. Członek Spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub Spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr.

IV. POSTĘPOWANIE WEWNĄTRZSPÓŁDZIELCZE

§13

1. Wnioski członków skierowane do Zarządu powinny być rozpatrzone przez Zarząd w ciągu 3 tygodni od dnia ich złożenia. O sposobie załatwienia wniosku Zarząd zawiadamia zainteresowanego członka na piśmie.
2. W razie odmownego załatwienia wniosku Zarząd jest obowiązany podać uzasadnienie i pouczyć członka o prawie wniesienia odwołania do Rady Nadzorczej w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia i o skutkach nie zachowania tego terminu. Jeżeli we wskazanym terminie członek nie złoży odwołania, uchwała Zarządu w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym staje się ostateczna.
3. Rada Nadzorcza jest obowiązana rozpatrzyć odwołanie członka w ciągu 2 miesięcy od dnia wniesienia i doręczyć odwołującemu się odpis uchwały wraz z jej uzasadnieniem w terminie 14 dni od jej podjęcia.
4. Od uchwały Rady Nadzorczej podjętej w pierwszej instancji członkowi przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia w ciągu 30 dni od dnia podjęcia, a jeżeli statut przewiduje jej doręczenie – od dnia otrzymania tej uchwały na piśmie wraz z uzasadnieniem. Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym Walnym Zgromadzeniu, jeżeli zostało złożone co najmniej na 30 dni przed jego zwołaniem. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest w postępowaniu wewnątrz spółdzielczym ostateczna. Odpis uchwały wraz z jej uzasadnieniem doręcza się odwołującemu członkowi w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia.
5. W wypadku zaskarżenia uchwały w postępowaniu sądowym, postępowanie wewnątrzspółdzielcze ulega umorzeniu.

V. USTANIE CZŁONKOSTWA

§14

Członkostwo w Spółdzielni ustaje z chwilą:
1) wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
2) zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie;
3) bycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie;
4) zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym praw;
5) wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego ;
6) lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;
7) rozwiązania umowy o budowę lokalu.

§15

Jeżeli członkowi przysługuje w danej spółdzielni więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu będący podstawą uzyskania członkostwa, utrata członkostwa następuje dopiero w przypadku utraty wszystkich tytułów prawnych do lokali w ramach tej spółdzielni. Przepis ten stosuje się odpowiednio do członka, który jest stroną umowy lub umów o budowę lokalu lub lokali.

§16

Członkostwo osób będących założycielami spółdzielni ustaje, jeżeli w ciągu trzech lat od chwili wpisania spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego spółdzielnia nie ustanowi na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa odrębnej własności lokalu albo nie dojdzie do zawarcia umowy o budowę lokalu.

§17

Osobę prawną będącą członkiem Spółdzielni skreśla się z rejestru członków ze skutkiem od dnia jej ustania.

§18

Członka zmarłego skreśla się z rejestru członków spółdzielni ze skutkiem od dnia, w którym nastąpiła jego śmierć.

§19

Jeżeli zmarły członek pozostawił więcej niż jednego spadkobiercę, spadkobiercy powinni w celu wykonania przechodzących na nich praw majątkowych zmarłego ustanowić wspólnego pełnomocnika lub wskazać zarządcę ustanowionego przez sąd przy odpowiednim zastosowaniu przepisów Kodeksu cywilnego o zarządzie rzeczą wspólną.

VI. PRAWO WŁASNOŚCI LOKALU

§20

1. Z osobą ubiegającą się o ustanowienie odrębnej własności lokalu Spółdzielnia zawiera na piśmie umowę budowę lokalu po wniesieniu przez nią zaliczki na wkład budowlany. Wysokość zaliczki określa Zarząd w zależności od kosztów nabycia działek. Wysokość całkowitego wkładu budowlanego ustala się w umowie na podstawie kosztów budowy domu w oparciu o kosztorys inwestorski, a ponadto koszty nabycia przez Spółdzielnię prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego działki budowlanej pod budowę domu jak również udziału w własności lub użytkowaniu wieczystym nieruchomości stanowiącej teren osiedla spółdzielczego, na której dom będzie usytuowany, proporcjonalnie do wielkości działki budowlanej.
2. Spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć z uprawnionym wnioskodawcą umowę przeniesienia własności lokalu po jego ukończeniu i uzyskaniu zgody na użytkowanie oraz dokonaniu przez członka wpłaty całości wkładu budowlanego oraz zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w § 9 i § 10 niniejszego statutu.
3. Wpłaty, o której mowa w pkt 2, wyliczone przez Spółdzielnię, członek jest obowiązany wnieść w terminie wskazanym w pisemnym zawiadomieniu o warunkach przeniesienia własności lokalu. Termin ten nie może przekraczać 2 miesięcy. Niedokonanie wpłaty w określonym terminie traktowane jest jako rezygnacja z nabycia lokalu.
4. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają osobę, na rzecz której spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.

VII. ORGANY SPÓŁDZIELNI

A. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§21

Organami Spółdzielni są:
1) Walne zgromadzenie,
2) Rada Nadzorcza,
3) Zarząd.

§22

1. Do organów Spółdzielni, za wyjątkiem Zarządu, mogą być wybrane jedynie osoby będące członkami Spółdzielni.
2. Wybory do organów Spółdzielni, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym. Ilość kandydatów nie może być mniejsza niż mandatów do obsadzenia.
3. Do organów Spółdzielni wchodzą kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę oddanych głosów.
B. WALNE ZGROMADZENIE

§23

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.

§24

1. Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów.
2. Członek może brać udział w walnym zgromadzeniu tylko osobiście lub przez pełnomocnika.
3. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.
4. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnikiem nie może być członek zarządu Spółdzielni.
5. Osoby ubezwłasnowolnione i osoby małoletnie biorą udział w Walnym Zgromadzeniu przez swoich przedstawicieli ustawowych lub opiekunów prawnych.
6. W Walnym zgromadzeniu mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone przez Zarząd.
7. Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu.
8. W walnym zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej.

§25

Do wyłącznej właściwości Walnego zgromadzenia należy:
1) uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej;
2) rozpatrywanie sprawozdań rady, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków spółdzielni, rady lub zarządu w tych sprawach i udzielanie absolutorium członkom zarządu;
3) rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał rady;
4) rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie;
5) podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat;
6) podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej;
7) podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich;
8) oznaczanie najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć;
9) podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się spółdzielni, podziału spółdzielni oraz likwidacji spółdzielni;
10) uchwalanie zmian statutu spółdzielni;
11) uchwalanie regulaminu obrad walnego zgromadzenia Spółdzielni;
12) podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia spółdzielni ze związku oraz upoważnienie zarządu do podejmowania działań w tym zakresie;
13) wybór delegatów na zjazd związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona.

§26

W sprawach należących do kompetencji innych organów Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o charakterze opinii, postulatów czy zaleceń, pozostawiając podjęcie ostatecznej decyzji organowi Spółdzielni.

§27

Walne zgromadzenie zwołuje Zarząd przynajmniej raz w roku w terminie do dnia 30 czerwca.

§28

1. Zarząd obowiązany jest także zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia na żądanie:
a) Rady Nadzorczej,
b) co najmniej 30% członków.
2. Żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia powinno być złożone pisemnie z podaniem celu jego zwołania.
3. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest w terminie czterech tygodni od dnia wniesienia żądania. Jeżeli to nie nastąpi, zwołuje je Rada Nadzorcza, związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, lub Krajowa Rada Spółdzielcza, na koszt Spółdzielni.
4. Uprawnieni do żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia mogą żądać umieszczenia oznaczonych spraw na porządku jego obrad, pod warunkiem wystąpienia z tym żądaniem do Zarządu w terminie 7 dni od dnia wniesienia żądania, o którym mowa w § 28 ust. 3 statutu.

§29

1. Zarząd zawiadamia pisemnie przesyłka poleconą członków Spółdzielni co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia o czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia oraz Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. W tym samym terminie Zarząd zawiadamia także związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona oraz Krajową Radę Spółdzielczą.
Za zgodą członka Spółdzielni może on zostać powiadomiony o Walnym Zgromadzeniu pocztą elektroniczną. Powiadomienie to powinno zawierać wszystkie informacje, o których mowa w ust. 1 i 2. Powiadomiony tą drogą członek Spółdzielni powinien w taki sam sposób (mailem zwrotnym) potwierdzić otrzymanie powiadomienia
2. Zawiadomienie zawiera czas, miejsce, porządek obrad oraz informację o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.

§30

1. Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia.
2. Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 1, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.
3. Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia.
4. Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

§31

1. Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w statucie. Zasada ta nie dotyczy uchwały o odwołaniu członka Zarządu w związku z nie udzieleniem mu absolutorium.
2. Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć ich rozpatrzenie do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.

§32

1. Walne zgromadzenie jest ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków.
2. Uchwały walnego zgromadzenia obowiązują, z zastrzeżeniem § 25 pkt 3, wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkie jej organy.
3. Uchwały Walnego Zgromadzenia podejmowane są zwykłą większością głosów.
4. Zmiana statutu spółdzielni wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej większością 2/3. głosów.
5. Likwidacja spółdzielni wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków spółdzielni.
6. Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa lub statut stanowi inaczej.
7. Głosowanie w sprawie absolutorium odbywa się oddzielnie w stosunku do każdego członka Zarządu w głosowaniu tajnym.

§33

1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony członek Rady.
2. Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący Walnego Zgromadzenia, sekretarz Walnego Zgromadzenia.
3. Protokoły są jawne dla członków spółdzielni, przedstawicieli związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej.
4. Protokoły przechowuje zarząd spółdzielni przez dziesięć lat.

C. RADA NADZORCZA

§34

1. Rada sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością Spółdzielni.
2. Rada Nadzorcza liczy od trzech do pięciu członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie.
3. Do Rady Nadzorczej mogą być wybierani wyłącznie członkowie Spółdzielni. W skład Rady Nadzorczej nie mogą wchodzić osoby będące pracownikami Spółdzielni oraz osoby pozostające z członkami Zarządu lub pracownikami w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej i w drugim stopniu linii bocznej.
4. Jeżeli członkiem Spółdzielni jest osoba prawna do Rady może być wybrana osoba nie będąca członkiem Spółdzielni wskazana przez osobę prawną.
5. Członkowie Rady pełnią swoje funkcje społecznie.
6. Kadencja Rady Nadzorczej trwa 3 lata. Kadencja Rady Nadzorczej trwa od Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia odbywającego się w trzecim roku kadencji.
7. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Rady, określonego Statutem Spółdzielni.

§35

1. Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa z upływem kadencji, na którą został wybrany. Utrata mandatu przed upływem kadencji następuje w przypadkach:
a) odwołania większością 2/3 głosów przez Walne Zgromadzenie,
b) zrzeczenia się mandatu,
c) ustania członkostwa w Spółdzielni,
d) wyboru do Zarządu – od chwili wyboru.
2. Walne Zgromadzenie może, na wniosek Rady Nadzorczej, odwołać ze składu Rady Nadzorczej członka, który:
a) uchyla się od uczestniczenia w pracach Rady
b) opuścił więcej niż 3 kolejne posiedzenia Rady,
c) swoim postępowaniem rażąco narusza statut Spółdzielni oraz zasady współżycia
społecznego.
3. W przypadku utraty mandatu nie dokonuje się wyborów uzupełniających, chyba że liczba członków Rady spadnie poniżej 3. W takim wypadku Walne Zgromadzenie dokonuje wyborów – do końca kadencji Rady Nadzorczej – tylu członków Rady Nadzorczej, ile mandatów zwolniło się od początku kadencji Rady.

§36

Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:
1) uchwalanie planów gospodarczych i programów działalności społecznej i kulturalnej,
2) nadzór i kontrola działalności Spółdzielni poprzez:
a) badanie okresowych sprawozdań oraz sprawozdań finansowych,
b) dokonywanie okresowych ocen wykonywania przez Spółdzielnię jej zadań gospodarczych ze szczegółowym uwzględnieniem przestrzegania przez Spółdzielnię praw jej członków,
c) przeprowadzanie kontroli nad sposobem załatwiania przez Zarząd wniosków organów Spółdzielni i jej członków,
3) podejmowanie uchwał w sprawie nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia zakładu lub innej jednostki organizacyjnej,
4) podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia do organizacji społecznych oraz występowania z nich,
5) zatwierdzanie struktury organizacyjnej Spółdzielni,
6) rozpatrywanie skarg na działalność Zarządu,
7) składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań zawierających w szczególności wyniki kontroli i ocenę sprawozdań finansowych,
8) uchwalenie regulaminu gospodarki finansowej Spółdzielni
9) uchwalanie lub zatwierdzanie innych regulaminów dotyczących funkcjonowania Spółdzielni
10) podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między spółdzielnią a członkiem Zarządu lub dokonywanych przez Spółdzielnię w interesie członka Zarządu oraz reprezentowanie Spółdzielni przy tych czynnościach; do reprezentowania Rady wystarczy dwóch członków przez nią upoważnionych,
11) wybór i odwoływanie członków Zarządu,
12) podejmowanie uchwał w innych sprawach zastrzeżonych do właściwości Rady Nadzorczej w niniejszym Statucie lub ustawach, a w szczególności uchwalenie Regulaminu Gospodarki Finansowej oraz innych regulaminów dotyczących funkcjonowania Spółdzielni.

§37

1. Posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje przewodniczący Rady Nadzorczej lub w razie jego nieobecności – zastępca przewodniczącego. Posiedzenia Rady Nadzorczej odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. Pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje przewodniczący Walnego Zgromadzenia w celu ukonstytuowania się Rady Nadzorczej.
3. Posiedzenie Rady Nadzorczej powinno być zwołane na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady Nadzorczej lub na wniosek Zarządu w terminie 2 tygodni od dnia zgłoszenia wniosku.
4. W posiedzeniach Rady Nadzorczej mogą uczestniczyć z głosem doradczym członkowie Zarządu oraz inni zaproszeni goście.

§38

Tryb zwoływania posiedzeń Rady Nadzorczej, sposób i warunki podejmowania uchwał przez ten organ, organizację pracy tego organu oraz wybór członków Zarządu określa regulamin przyjęty przez Radę Nadzorczą.

D. ZARZĄD

§39

1. Zarząd stanowi jedna osoba pełniąca funkcję Prezesa wybranego w tajnym głosowaniu przez Radę Nadzorczą.
2. Rada Nadzorcza wybiera członków Zarządu spółdzielni spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
3. Kandydatów na członków Zarządu nie może być mniej niż dwóch.
4. Do zgłoszenia kandydata nieobecnego na posiedzeniu należy dołączyć jego pisemną zgodę na kandydowanie. Zebrani mogą uzależnić rozpatrzenie kandydatur od przedłożenia im dokumentów stwierdzających kwalifikacje kandydatów, nadto zażądać osobistej obecności kandydata na posiedzeniu.
5. Po zgłoszeniu kandydatur przewodniczący zapoznaje zebranych z ostateczną listą kandydatów.

§ 40

1. Członkostwa w Zarządzie nie można łączyć z członkostwem w Radzie Nadzorczej. Nie wyłącza to możliwości kandydowania członka Rady Nadzorczej do Zarządu; wybór do Zarządu skutkuje w takim wypadku utratą mandatu członka Rady Nadzorczej. Członek Rady Nadzorczej kandydujący do Zarządu nie może brać udziału w głosowaniu dotyczącym wyboru Zarządu lub członka Zarządu.
2. W razie konieczności Rada Nadzorcza może wyznaczyć jednego lub kilku swych członków do czasowego pełnienia funkcji członka Zarządu. Okres ten trwa do czasu uzupełniających wyborów przez Radę Nadzorczą i nie może przekraczać 3 miesięcy.
3. Z członkami Zarządu zatrudnionymi w Spółdzielni Rada Spółdzielni nawiązuje stosunek pracy w zależności od powierzonego stanowiska – na podstawie umowy o pracę albo powołania w trybie kodeksu pracy.

§41

1. Członków Zarządu odwołuje Rada Nadzorcza.
2. Odwołanie wymaga pisemnego uzasadnienia.
3. Walne Zgromadzenie może odwołać tych członków Zarządu, którym nie udzieliło absolutorium.

§42

1. Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Podejmowanie decyzji nie zastrzeżonych w ustawach lub statucie innym organom spółdzielni należy do Zarządu.

§43

Oświadczenia woli za Spółdzielnię składa Prezes Zarządu jednoosobowo lub jednocześnie dwóch upoważnionych pisemnie przez niego do określonej czynności pełnomocników.

§44

Prezes pełniąc funkcję jednoosobowego Zarządu współpracuje na bieżąco z zatrudnionymi przez Spółdzielnię osobami, którym może też udzielać upoważnień, o których mowa w § 43.

§45

Bieżącą działalnością gospodarczą Spółdzielni kieruje Prezes Zarządu.

VIII. GOSPODARKA SPÓŁDZIELNI

§46
1. Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego przy zapewnieniu korzyści członkom Spółdzielni.
2. Spółdzielnia odpowiada za swoje zobowiązania całym majątkiem.
3. Zysk Spółdzielni, po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową. 5% nadwyżki bilansowej przeznacza się na zwiększenie funduszu zasobowego, jeżeli fundusz ten nie osiąga wysokości wniesionych udziałów obowiązkowych. Pozostałą część nadwyżki bilansowej przeznacza się na cele określone w uchwale Walnego Zgromadzenia
4. Uchwała Walnego Zgromadzenia może przewidzieć przeznaczenie części nadwyżki bilansowej do podziału pomiędzy członków Spółdzielni.

§ 47

1. Fundusze Spółdzielni stanowią:
1) fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
2) fundusz zasobowy powstający z części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach,
3) fundusz wkładów budowlanych,
4) fundusz na remonty części wspólnych nieruchomości spółdzielni.
5) fundusz wkładów zaliczkowych.
2. Obowiązek świadczenia na fundusz remontowy dotyczy członków spółdzielni oraz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują prawa własności domów na osiedlu spółdzielni.
3. Różnica między kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości, zarządzanej przez spółdzielnię, a przychodami z opłat, o których mowa w 9 § ust. 1-4, zwiększa odpowiednio przychody lub koszty eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości w roku następnym.
4. Wartość środków trwałych finansowanych bezpośrednio z funduszu udziałowego lub wkładów budowlanych nie zwiększa funduszu zasobowego; umorzenie wartości tych środków trwałych obciąża odpowiednio fundusz udziałowy lub wkłady budowlane.
5. Spółdzielnia tworzy także inne fundusze własne przewidziane w odrębnych przepisach
6. Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Spółdzielni, w tym zasady tworzenia i gospodarowania środkami funduszy, określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.

§48

1. Roczne sprawozdania finansowe spółdzielni podlegają badaniu pod względem rzetelności i prawidłowości. Uchwałę w tym zakresie podejmuje Rada Nadzorcza.
2. Roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu w trybie i według zasad określonych w odrębnych przepisach.

§49

Roczne sprawozdanie z działalności spółdzielni, łącznie ze sprawozdaniem finansowym i opinią biegłego rewidenta, jeżeli podlega ono obowiązkowemu badaniu, wykłada się w lokalu spółdzielni co najmniej na 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia w celu umożliwienia członkom spółdzielni zapoznania się z nim.

§50

1. Straty bilansowe spółdzielni pokrywa się z funduszu zasobowego, a w części przekraczającej fundusz zasobowy – z funduszu udziałowego i innych funduszów własnych spółdzielni według kolejności ustalonej przez statut. Straty pierwszego roku obrachunkowego po założeniu spółdzielni mogą być pokryte w roku następnym.
2. Gdyby fundusze własne nie wystarczyły na pokrycie strat, Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę zobowiązującą członków do wcześniejszego wpłacenia udziałów, niż to przewiduje statut.

§51

1. W sprawach gospodarki Spółdzielni oraz prowadzenia rachunkowości nie uregulowanych w statucie obowiązują odpowiednie przepisy ustawowe.
2. Rada Nadzorcza określa w uchwalonym przez siebie regulaminie szczegółowe zasady gospodarki finansowej Spółdzielni, w szczególności zasady gospodarowania poszczególnymi funduszami w ramach przepisów ustaw i postanowień statutu.

§52

Zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
1) ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w § 9 ust. 1-4;
2) ewidencję i rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości.

§53

Zarząd spółdzielni prowadzi rejestr nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi, dla których zostały założone oddzielne księgi wieczyste.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§54

1. W przypadku likwidacji Spółdzielni majątek pozostały po zaspokojeniu wszystkich zobowiązań zostaje przeznaczony na cele określone w uchwale Walnego Zgromadzenia.
2. Fundusz zasobowy oraz inny majątek Spółdzielni dzieli się w równych częściach miedzy członków.

§55


Statut wejdzie w życie z dniem uprawomocnienia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.